عملگر پنوماتیک، هیدرولیک یا برقی؟ بهترین کدام است؟

در مقایسه عملگر های پنوماتیک، هیدرولیک و الکتریکی شما کدام را انتخاب میکنید؟ کدام عملگر بهترین عملگر در مقایسه با عملگر های دیگر است؟ حتما می دانید اگر کار شما با ماشین آلات سنگین است نباید از عملگرهای الکتریکی استفاده کنید و استفاده از عملگر های پنوماتیک در مکان های بسیار سرد توصیه نمی شود و احتمالا از مشکلات تعمیر و نگه داری عملگرهای هیدرولیک آگاه هستید.

در این مقاله قصد داریم با مقایسه عملگرهای مختلف، مناسب ترین عملگر برای سیستم شما را معرفی کنیم. همان طور که می دانید سه مدل اکچویتور هیدرولیک، برقی و پنوماتیک از جمله مدل های عملگرهای موجود در بازار هستند که به ترتیب انرژی های هیدرولیک، الکتریکی، و پنوماتیک را به کار مکانیکی تبدیل می کنند اما اینکه کدام یک بهترین هستند، کاملا بستگی به نیاز و کاربردی که در سیستم از اکچویتور نیاز دارید، دارد. در برخی سیستم ها مدل های الکتریکی و پنوماتیکی بهترین انتخاب هستند اگرچه امروزه در خیلی کاربرد ها عملگرهای هیدرولیک کارایی بهتری را ارائه می دهند.

در ادامه به اختصار مقایسه ای بین عملگر ها خواهیم داشت و در انتها به بررسی و مقایسه عملگر ها به صورت تفکیک شده می پردازیم.

انواع Actuator برحسب نوع حرکت

مقایسه عملگر های الکتریکی و هیدرولیکی:

مهم ترین نکته ای که در مقایسه عملگر های الکتریکی و هیدورلیکی وجود دارد بحث قدرت و توان عملگر هاست. عملگرهای هیدرولیکی قدرت بسیار بیشتری نسبت به عملگرهای برقی دارند و در مقابل عملگر های برقی دارای تمیزی بیشتری هستند و بدون نگرانی از نشتی می توانید از آن ها استفاده کنید.

مقایسه عملگر های پنوماتیکی و الکتریکی:

عملگرهای پنوماتیکی نسبت به عملگر های برقی دارای سرعت و قدرت بیشتری هستند اما عملگرهای الکتریکی نیز دارای تمیزی، عمرکاری و محدوده کاری بیشتر و دقیق تری هستند.

مقایسه عملگر های هیدرولیکی و پنوماتیکی:

عملگرهای هیدرولیکی در مقایسه با عملگرهای پنوماتیکی دارای قدرت بیشتری هستند اما سرعت آن ها را ندارند. خطر نشتی برای هر دو آن ها وجود دارد اما نشت سیال پنوماتیک به مراتب کم دردسر تر خواهد بود و همچنین صرفه اقتصادی آن ها بیشتر است.

تا بدین جا، دید کلی از انتخاب عملگر مورد نظرتان پیدا کرده اید. در ادامه نکات ریز و مهمی را در مورد هر کدام از اکچویتور ها در مقایسه با عملگرهای دیگر بیان میکنیم.

اکچویتورهای هیدرولیک:

اکچویتورهای هیدرولیکی همچنان محبوب ترین اکچویتورها در صنعت هستند. آن ها در کارهای سنگین مانند ماشین آلات بزرگ ساختمانی، پیشرانه های دریایی و حمل بار، سلاح های نظامی و سیستم های حمل و نقل و کلیه ی مشاغلی که در آن به نیروی زیاد و بزرگ نیاز است، کاربرد دارند.

مقایسه عملگر های الکتریکی و هیدرولیکی

مزایای عملگر هیدرولیک:

اگر در کاربردی که در سیستم تان دارید نیاز به نیروی زیادی دارید و یا کار شما سنگین به حساب میاید، سرمایه گذاری بر روی  عملگرهای هیدرولیکی در مقایسه با عملگرهای پنوماتیکی و برقی، دارای اطمینان بیشتری است.

قدرت :

موتور های عملگرهای هیدرولیکی نسبت به وزنشان دارای توان اسب بخار بالایی هستند که این کمک می کند علاوه بر صرفه اقتصادی، کارایی آن ها نیز افزایش یابد.

ایمنی بالا :

توان هیدرولیکی به سادگی قابل مهار و کنترل است لذا سیستم های هیدرولیکی دارای ایمنی بالایی هستند و معمولا عمر بالایی دارند. همچنین امکان ساختن جایگزین دستی برای سیستم های هیدرولیکی خودکار ساده است و این اجازه را به سادگی به اپراتور می دهد تا در مواقع ضروری به صورت مستقیم عملگر را کنترل کند.

قابلیت حمل آسان :

یکی از مهم ترین مزیت های عملگر های هیدرولیکی این است که بدون نیاز به تجهیزات پیچیده، به سادگی قابل جا به جایی هستند.

معایب عملگر هیدرولیک :

اگرچه اکچویتور های هیدرولیکی مزایای قبال توجه در مقایسه با اکچویتورهای الکتریکی و اکچویتور پنوماتیکی دارند اما چند ایراد نیز دارند. که در ادامه به چند مورد آن میپردازیم:

سرمایه گذاری اولیه:

از آنجا که اکثر عملگر های هیدرولیکی بزرگ و قدرتمند هستند ، به عنوان سرمایه گذاری اولیه می توانند نسبتاً گران باشند اما به هر جهت شما باید بازده برگشت سرمایه خود را در نظر بگیرید. اگر به نیرو و توانی که عملگر هیدرولیک در مدت زمان قابل قبولی نیاز دارید شاید این مورد جز معایب آن به حساب نیاید.

نگهداری:

همه اکچویتور ها، چه الکتریکی و چه پنوماتیکی نیز نیاز به تعمیر ونگه داری دارند اما تعمیر و نگه داری عملگرهای هیدرولیکی هزینه و زمان بیشتری را می طلبد.

نشت سیال هیدرولیک:

بزرگترین نگرانی در مورد عملگر های هیدرولیکی، نشت سیال آن است. اگر روغن سیستم هیدرولیکی نشت کند یک چالش بزرگ برای تمیز کردن آن خواهید داشت و همچنین یک آلاینده جدی به حساب می آید. اگرچه با نگهداری مناسب خطر نشت هیدرولیک به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

اکچویتور پنوماتیک:

اکچویتور های پنوماتیک نیز در بسیاری از صنایع رایج هستند و با توجه دسترسی راحت به منبع تامین هوای فشرده در سیستم های پنوماتیک، استفاده از اکچویتور پنوماتیک در این سیستم ها پیشنهاد می شود.

معرفی عملگر پنوماتیکی

مزایای اکچویتور پنوماتیک :

مهم ترین مزیت اکچویتور های پنوماتیک سرعت بالای آن هاست. هوای فشرده امکان حرکت و تخلیه انرژی با سرعت بالایی را فراهم می کند. اگر کاربردی دارید که در آن سرعت از قدرت مهم تر باشد اکچویتور های پنوماتیک گزینه ای مناسب هستند.  برخی مزایای آن عبارتند از:

سریع:

عملگرهای پنوماتیکی سریع ترین عملگرهای موجود در بازار هستند که دارای چرخه وظیفه (duty cycling) بالایی نیز هستند.

اقتصادی:

به طور متوسط خرید عملگرهای پنوماتیکی در مقایسه با عملگرهای هیدرولیکی و الکتریکی ارزان تر تمام می شود. عملگرهای پنوماتیک یک انتخاب اتقصادی برای کاربردهای سبک و متسط به حساب می آیند.

سادگی:

عملگرهای پنوماتیکی دارای طراحی ساده ای دارند که در تعمیر و نگه داری آن ها باعث سهولت بیشتری می شود.

معایب اکچویتور پنوماتیک :

بزرگترین نکته منفی ای که در مورد محرک های پنوماتیک وجود دارد قدرت یا ظرفیت کاری محدودی آنان است با این حال اگر این مسئله برای شما نگران کننده نیست، از مزیت های تجهیزات پنوماتیک غافل نشوید. در ادامه چند مورد از معایب اکچویتور پنوماتیک را بررسی می کنیم:

قدرت محدود:

این عامل تنها وقتی یک نکته منفی به حساب می آید که برنامه شما بزرگ و سنگین باشد.

چرخه کاری کوچک:

معمولا عملگرهای پنوماتیکی دارای عمر کاری کمتری نسبت به عملگرهای هیدرولیکی هستند.

دما:

همان طور که می دانید در هوای فشرده آب وجود دارد. عملگر های پنوماتیک در برابر آب حساس هستند و لازم است هوای آن ها کاملا خشک باشد لذا دمای خیلی پایین یا خیلی زیاد باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم پنوماتیکی و عملگر می شود.

اکچویتور الکتریکی:

اکچویتورهای الکتریکی با سرعت بالایی مراتب پیشرفت را سپری کردند. آن ها در ابتدا ضعیف و غیر قابل اعتماد بودند به نحوی که فقط برای کار های سبک قابل استفاده بودند اما به لطف پیشرفت تکنولوژی دیگر چنین نیست.

مزایا و معایب عملگر الکتریکی

مزایای اکچویتور الکتریکی :

اکچویتورهای برقی مانند هر نوع اکچویتور دیگری می توانند انتخاب درستی باشند به شرطی که مناسب کاربرد مد نظر شما باشند. در اینجا تعدادی از مزیت های این مدل عملگر ها را بررسی می کنیم که شما را به سرمایه گذاری بر روی آن ها ترغیب می کنند.

سریع:

عملگر های برقی به صورت مستقیم رانده می شوند یا به عبارت دیگر directly driven هستند و به همین دلیل آن ها زمان پاسخ گویی بسیار خوبی دارند و برای کار های سریع و سبک بسیار مفید هستند.

دقیق:

عملگرهای الکتریکی دستگاه های دقیقی به حساب می آیند و در مقایسه با عملگر های دیگر در این مورد بسیار قدرتمند تر هستند.

تمیز :

برق یک انرژی پاک است به این معنا که هیچ خطر بالقوه ای برای نشت وجود ندارد.

معایب اکچویتور الکتریکی :

عملگرهای الکتریکی مانند مدل های دیگر نیز دارای معایبی هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

ضعیف:

با برق نمی توانید به همان اندازه قدرت و نیرو بگیرید که با هیدرولیک و پنوماتیک این امکان وجود دارد.

پیچیدگی:

عملگرهای الکتریکی دارای طراحی پیچیده تری نسبت به مدل های دیگر عملگر ها هستند که تعمیر آن ها را دشوار تر می کند.

گران قیمت:

دستگاه های الکتریکی معمولا هزینه های بالایی دارند و بخشی از این هزینه ها مربوط به هزینه برق تامینی است. هرچند این مورد در کشور ما با توجه ارزانی انرژی خیلی موثر به حساب نمی آید.

ویدئو معرفی انواع عملگرها

برای استعلام قیمت و خرید انواع عملگر از طریق شماره‌ه تلفن های : 09912055724 | 88522276 021 | 86121894 021 با کارشناسان فنی فروشگاه اینترنتی اینرژی تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟