هر آنچه یک صنعتگر در مورد ترانسمیتر فشار لازم است بداند

در این مقاله قصد داریم شما را با ابزاری که در صنعت امروز بسیار پر استفاده است، ترانسمیتر فشار ، آشنا نماییم.

 قبل شروع مقاله بیاید در مورد اصطلاحات ترانسدویسر (Transducer) و ترانسمیتر (Transmitter) صحبت کنیم چرا که برخی به اشتباه آنان را یکسان و قابل معاوضه می دانند . اگر در این مورد کنجکاو هستید کافی است در اینترنت به جست و جوی تفاوت این دو بپردازید تا از حجم گسترده  نتایج در این خصوص شگفت زده شوید!

ترانسدیوسر یا مبدل وسیله ای است که نوعی انرژی را به شکل دیگری تبدیل می کند. اما ترانسمیتر یا فرستنده وسیله ای است که سیگنال الکتریکی دریافتی از مبدل را به یک سیگنال الکتریکی بسیار بزرگتر که می تواند در مسافت زیادی به PLC ها و سایر کنترل کننده ارسال شود، تبدیل می کند.

ترانسیمتر فشار چیست؟

ترانسیمتر فشار یا فرستنده فشار وسیله است که به ترانسدیوسر فشار (مبدل فشار) متصل است.  خروجی ترانسمیتر فشار یک سیگنال آنالوگ الکتریکی از جنس ولتاژ  یا جریان است که نشان دهنده فشار اندازه گیری شده توسط سنسور یا ترانسدیوسر است.

ساختار داخلی ترانسمیترهای فشار:

اجزای ترانسمیترهای فشار

 در ساخت بخش حسگر در ترانسدیوسرها که از طریق آن فشار مورد نظر اندازه گیری بدست می آید، از فناوری های مختلف فشار سنج (Strain Gauge)، مخزن و پتانسیومتر استفاده می شود. البته نوع سنسوری مورد استفاده با توجه به کاربرد و محیطی کاری آن تعیین می شود.

انواع اندازه گیری فشار:

ترانسیمتر های فشار در مدل های فشارسنج مطلق، فشارسنج یا فشارسنج افتراقی (تفاضلی) را اندازه گیری کنند.

فشار مطلق (Absolute pressure): فشار مطلق به خلا کامل ارجاع داده می شود جایی که در آن فشار 0 psi است! ما فشار خلا را صفر psi و فشار اتمسفر را معمولا 14.7 psi در نظر می گیریم.

فشار سنج (Gauge pressure): متداول ترین تجهیز اندازه گیری فشار، فشارسنج ها هستند که خروجی آن ها فشار کل منهای فشار جو است. در این حالت فشار اتمسفر را 0 psi در نظر می گیریم.

ترانسمیترهای فشار تفاضلی(Differential Pressure Transmitters): یکی از رایج ترین و مفیدترین دستگاه های اندازه گیری فشار در صنعت ، ترانسمیتر فشار تفاضلی می باشد .این دستگاه اختلاف فشار بین دو پورت ورودی را اندازه می گیرد و سیگنال نشان دهنده آن اختلاف فشار را نسبت به رینج کالیبره شده در خروجی خود ظاهر می کند .

روش های اندازه گیری فشار

یک مثال از کاربرد ترانسمیتر فشار:

در این بخش قصد داریم یکی از کاربرد های ترانسمیتر فشار را در اندازه گیری فشار گاز درون لوله را بررسی کنیم.

مصارف صنعتی ترانسمیتر فشار

همان طور که در تصویر مشاهده میکنید با قرار دادن ترانسمیتر فشار در مسیر لوله فشار اندازه گیری می شود و در ادامه ترانسمیتر سیگنالی را به صورت جریان الکتریکی به کنترل کننده یا PLC که فرآیند را کنترل می کند ارسل می کند. ترانسمیتر فشار به نحوی کالیبره می شود که محدوده فشار اندازه گیری شده بین 0 الی 350 psi را به جریان الکتریکی بین 4 الی 20 میلی آمپر تبدیل می کند.

ترانسمیتر فشار و PLC

انواع ترانسمیتر فشار:

از انواع ترانسمیتر های فشار برای اندازه گیری فشار، اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا، اندازه گیری جریان و یا ارتفاع (عمق) استفاده می شود که می توان باتوجه به ویژگی هایی که ارائه می دهند در دسته های زیر تقسیم بندی شان نمود.

 • ترانسمیتر فشار به همراه نمایشگر
 • ترانسمیتر فشار مخصوص محیط های انفجاری
 • ترانسمیتر فشار تفاضلی
 • ترانسمیتر فشار هوشمند
 • ترانسمیتر فشار پایین
 • ترانسمیتر فشار صنعتی
 • ترانسمیتر فشار قلمی
انواع ترانسمیتر فشار

در هنگام خرید ترانسمیتر فشار لازم است به نکات زیر دقت نمایید:

 • منفی یا مثبت بودن فشار مورد اندازه گیری
 • دقت ترانسمیترفشار
 • نحوه نصب ترانسمیتر فشار
 • مطلق یا نسبی بودن فشار اندازه گیری شده
 • محدوده اندازه گیری ترانسمیتر
 • نوع خروجی ترانسمیتر
 • نوع خورندگی ماده
 • جنش بدنه ترانسمیتر

مزیت های استفاده از ترانسمیتر فشار:

به منظور درک بهتر مزایای استفاده از ترانسمیتر فشار یا همان پرشر ترانسمیتر، ویژگی های آن را در مقایسه با گیج فشار بیان می کنیم: 

 1. قابلیت اندازه گیری فشار سطح به صورت مستقیم یا تفاضلی
 2. قابلیت کار در محیط های مختلف و حتی به صورت غرق شده
 3. مقاوم در میدان های تابشی و الکترومغناطیسی به دلیل استفاده از مواد پیزوالکتریک در ساختار اندازه گیری
 4. قابلیت اتصال به سیستم های الکتریکی و ارسال سیگنال های استاندارد
 5. قابلیت استفاده برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار اتمسفر

معایب استفاده از ترانسمیتر فشار:

به جهت کامل بودن مقاله لازم است به معایب و ایرادات استفاده از ترانسمیتر فشار نیز اشاره نمود. این تجهیزات اندازه گیری و ارسال فشار در صنعت بسیار سود مند هستند اما یکی از بزرگترین مشکلات آن ها قیمت بسیار بالایشان است. البته در بازار ترانسمیتر های فشار دست دوم نیز موجود است که قیمت پایین تری دارند و لازم به ذکر است که انواع و برند های مختلفی از ترانسمیترهای فشار در بازار موجود است که بازه قیمتی گسترده ای را ایجاد کرده اند.

خرید ترانسمیتر فشار از فروشگاه اینرژی

تفاوت قیمت ترانسمیتر فشار و وجود انواع مختلف ترانسمیتر های فشار دست دوم در بازار ممکن است انتخاب را برای شما دشوار کند لذا به منظور مشورت در خرید ترانسمیتر فشار می توانید با کارشناسان وبسایت اینرژی ارتباط برقرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟