پیمانه‌ گر TATSUNO، بخش حیاتی دیسپنسر

یکی از وظایف دیسپنسر محاسبه مقدار سوخت تحویلی به مشتری است، این امر توسط meter یا پیمانه‌‌ گر که در درون دیسپنسر نصب و  انجام می­‌شود. یک پیمانه­‌گر همانطور که از نامش پیداست وظیفه دارد تا مقدار فرآورده­ای که از مخزن به سمت نازل می‌­رود تا به مشتری عرضه شود را اندازه گیری کند. در این مقاله به تحلیل پیمانه‌ گر TATSUNO، بخش حیاتی دیسپنسر پرداخته خواهد شد.

پیمانه­‌گر­هایی که برای استفاده در دیسپنسر سوخت­‌هایی همچون بنزین و گازوئیل استفاده می­‌شوند معمولا از نوع جابجایی مثبت هستند. پیمانه‌­گرهای جابجایی مثبت یک حجم مشخص از فرآورده را در یک محفظه جدا می­کنند. نوع این محفظه که حجم­اش مشخص است نوع پیمانه‌­گر را مشخص می­‌کند، این محفظه می­‌تواند بین سیلندر و پیستون در مدل سیلندر پیستونی، بین دو تیغه در مدل تیغه‌­ای یا بین روتور در مدل­‌های دیگر پیمانه‌­گر باشد. بیشتر مدل­های مورد استفاده در اندازه­‌گیری فرآورده‌­های سوختی مدل جابجایی مثبت پیستونی است.

در پیمانه­‌گرهای سیلندر پیستونی، پیستون از مایع مربوطه پر می‌­شود و در داخل سیلندر حرکت و حجم مشخصی از مایع را جابجا می­‌کند. مقدار سیال جابجا شده با استفاده از قطر داخلی سیلندر و کورس پیستون بدست می­‌آید. دلیل استفاده از مدل سیلندر پیستونی برای فرآورده‌­های سوختی دقت بالای آن­ها در محاسبه مقدار سیال عبوری است.    

پیمانه گر - Flow meter
پیمانه گر – Flow meter

هر پیمانه­‌گر همچون پیمانه‌ گر TATSUNO شامل دو یا چهار پیستون رفت و برگشتی و سیلندر، یه همراه درگاه­‌های ورود و خروج سیال است. پیستون­ها می‌­توانند به یک میل­نگ متصل شده باشند یا به یکدیگر وصل شده باشند به صورتی که وقتی یکی از سیلندر­ها در حال خالی شدن است پیستون دیگر متصل به آن درگاه ورودی‌­اش باز است و در حال  پر شدن است. این مکانیزم باعث می­‌شود سوخت به طور پیوسته در پیمانه‌­گر جریان داشته باشد. در بعضی از پیمانه­‌گرها حرکت عمودی پیستون با استفاده از یک مکانیزم به حرکت چرخشی تبدیل می‌­شود تا بتواند پالسر یا پردازشگر مکانیکی را بچرخاند.

پیستون­ها توسط فشار سیال پمپ شده به حرکت در می­‌آیند و برش­های موجود در بالای آن­ها همانند شیر عمل کرده و کانال­ها را باز و بسته می­کند، به گونه ­ای که اجازه می‌­دهد که سوخت در زمانی که سیلندر کورس مکش را انجام می­دهد از طرف پمپ وارد شود و  در زمانی  که سیلندر کورس تخلیه را طی می­‌کند از پیمانه‌­گر به سمت نازل خارج شود.

از  دیگر پیمانه­‌گرهای جابجایی مثبت که در دیسپنسر­­های سرعت بالا استفاده می­شود می­‌توان به پیمانه‌­گر پره‌­ای اشاره کرد. در این پیمانه­‌گرها مقدار دقیقی از سوخت بین تیغه­‌ها و پرهای روتور محفوظ می­‌شود. این پیمانه­‌گرها نیز دقت بالایی دارند و حرکت دینامیکی سوخت را به حرکت چرخشی شفت تبدیل می‌­کنند تا شفت بتواند پردازشگر مکانیکی یا الکترونیکی را به کار بیاندازد.

کالیبراسیون پیمانه‌­گر

قطعات پیمانه‌­گر در کارخانه کالیبره شده ­اند و طوری طراحی شده ان تا دقت و قابلیت اطمینان بالایی داشته باشند. اما با این حال گاهی اوقات لازم است که پیمانه­ گر دوباره کالیبره شود، بنابراین لازم است که مکانیزمی برای کالیبره کردن پیمانه­‌گر طراحی شود. مکانیزم مورد نظر باید در حجم جابجایی پیمانه­ گر تغییر ایجاد کند.  می‌­توان با تغییر در طول بازوی پیستون حجم محفظه پیمانه‌­گر را تغییر داد. تغییر طول بازوی پیستون کورس پیستون را کم و زیاد و بالطبع حجم جابجایی پیستون تغییر می­کند. این تغییرات می­تواند تا 0.0003 گالن به ازای هر گالن کوچک باشد.

مکانیزم کالیبره کردن در بالای پیمانه­‌گر یا در سرپوش یکی از پیستون­ها قرار دارد. این مکانیزم می­‌تواند دستگیره گره‌­دار، دیسک کلید­دار یا چرخ کالیبره شده باشد و یا طراحی متفاوتی داشته باشد. در پیمانه ­گرها از یک آب بندی خاص برای امنیت دستگاه استفاده می­‌شود به صورتی که اگر این آب بندی دستخورده شود.

این بدان معنی است که کسی پیمانه‌­گر را باز و بسته کرده است که می­‌تواند تنظیمات کالیبره کردن را انجام داده باشد یا با تغییر در آن باعث شده­اند در محاسباتش خطا ایجاد شود تا بیشتر از یک گالن به ازای عبور یک گالن سوخت را نشان دهد. بنابراین این آب­‌بندی باید به صورت مداوم بازرسی گردد تا از بروز مشکل جلوگیری شود. در بعضی موارد مکانیزم کالیبراسیونی بر روی پیمانه­‌گر دیده نمی­شود احتمالا این مدل­ها دارای سیستم کالیبراسیون برقی هستند. برای اطلاع از نوع کالیبراسیون و ویژگی آن و همچنین مدل آب‌­بندی باید به دفترچه‌­ی راهنمای پیمانه­‌گر مراجعه شود.

کالیبراسون پیمانه‌گر
کالیبراسون پیمانه‌گر

بررسی پیمانه­‌ گرهای موجود در بازار

در زیر به بررسی چند مدل از پیمانه­‌گرهای موجود در بازار می­پردازیم:

پیمانه گر TATSUNO:

پیمانه‌ گر TATSUNO مدتی است از لیست محصولات شرکت TATSUNO خارج شده است و به صورت جداگانه بفروش نمی رسد و صرفا در دیسپنسر‌های پمپ بنزین تولیدی این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین برند چینی MIDE اقدام به ساخت مدل کپی این پیمانه‌ گر کرده است که از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و تنوع مدل زیادی دارد.

ظرفیت ورودی در هر دو0.473 لیتر
درصد دقت کارکرد0.2 درصد
وزن خالص6.5 کیلوگرم
وزن ناخالص6.8 کیلوگرم
ابعاد305 * 265 * 303 میلیمتر

مشخصات فنی پیمانه‌ گر

پیمانه‌ گر TATSUNO از آلیاژ آلومینیوم با ساختار فولاد ضد زنگ بوش­‌ها و 4 پیستون جابجایی مثبت ساخته شده است. از ویژگی‌های این پیمانه‌ گر می­توان به ظاهر جدید، اندازه کوچک، قابلیت اطمینان بالا، قابلیت تحمل بالا، اندازه گیری دقیق و عمر طولانی اشاره کرد. در پیمانه‌ گر مدل MJ-85S از پالسر نیز بهره می‌­بریم اما مدل MJ-65 پالسر ندارد اما می­توان از آن در دیسپنسرهای Adblue نیز بهره برد. بنابراین با توجه به این ویژگی­‌ها و مدل­های متنوع این برند چینی بنظر می­‌آید بتوان به آن اعتماد کرد و از آن در انواع دیسپنسرها بهره گرفت.

مدلMJ-85SMJ-65MJ-60RSJ-50
دبی (لیتر بر دقیقه)5 تا 90 5 تا 90 5 تا 60 5 تا 60
درصد دقت کار0.02 0.02 0.02 0.02
ابعاد (سانتی متر)35*30*5032*29*5024*29*50
وزن خالص (کیلوگرم)111010
وزن ناخالص (کیلوگرم) 121110.5

پیمانه‌‌گر‌ها با توجه به نحوه عملکرد خود به دسته‌­های مختلفی تقسیم می­‌شوند که از جمله آن می­توان به پیمانه‌ گرهای پالس‌­دار، جابجایی مثبت و اولترا سونیک و… اشاره کرد که این مدل­های مختلف قاعدتا دقت و ابعاد و… متفاوتی دارند. یکی از مهمترین موضوعات در پیمانه‌ گرها کالیبره کردن آنهاست. اگر یک پیمانه‌‌گر به صورت صحیح و توسط یک متخصص کالیبره شده باشد، دقت بسیار بالایی خواهد داشت. کالیبره کردن به 2 صورت مکانیکی و برقی انجام می­گیرد که هر یک مراحل خاص خود را دارد که اشکال بالا و نقاط مشخص شده روی آن مربوط به این مراحل است.

مقاطع پیمانه گر TATSUNO
مقاطع پیمانه گر TATSUNO

کورس پیستون: حداکثر طولی که پیستون در یک دور میل لنگ طی می­کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟