خودرو سوخت رسان سیار چیست؟

خودرو سوخت رسان برای صرفه جویی در هزینه و زمان، جهت عملیات توزیع سوخت مایع به باک خودروها طراحی شده است. هنگامی که فضای کافی برای مخازن در محل وجود ندارد، یا هنگامی که شرکتی به دنبال راحتی سوخت رسانی در تعدادی از مکان ها در زمان های مختلف است، سوخت گیری در محل بهتر است به عنوان جایگزین کارت های سوخت استفاده شود.
 هنگامی که خودرو سوخت رسان سیار، سوخت را بصورت مستقیم به تجهیزات تحویل می دهد دیگر، نیازی به صرف هزینه اضافی جهت خریداری مخازن برای نگه داری سوخت نیست و همچنین هرزمان که نیاز به جابجایی باشد یا مکان تجهیزات تغییر کند دیگر نیازی به جابجایی مخازن نمی باشد.

انواع خودرو سوخت رسان سیار

خودرو سوخت رسان سیار را می توان براساس نوع خودروی استفاده شده به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد.

نیسان

خودر سوخت رسان نیسان ظرفیت مخزن آن ها در محدوده 500-1000 لیتر قرار داشته و از این جهت محدود تر هستند. با توجه به ظرفیت محدود آن برای کاربردهایی  با ظرفیت های پایین تر و تحویل های فوری مورد استفاده قرار می گیرد.

کامیونت

خودرو سوخت رسان کامیونت، محدوده ظرفیت مخزن آن ها در بازه 800-3000 لیتر می باشد.

در خودرو سوخت رسان سیار و نوع تجهیزات به کار رفته در آن نکته حائز اهمیت نوع سیال انتقال داده شده می باشد ولی مقدار ظرفیت مخزن تاثیر به سزایی در ساختار خودرو سوخت رسان سیار ندارد. به عنوان مثال در ماشین سیار بنزین تجهیزات به کار رفته ضدانفجار می باشد در حالیکه ظرفیت مخزن تاثیری در نوع تجهیزات نداشته است.

انواع خودرو سوخت رسان سیار
انواع خودرو تحویل بنزین در محل

دسته بندی سوخت ها براساس نقطه دمای اشتعال آن ها به سه دسته زیر تقسیم بندی شده است:

 • سوخت کلاس 1 : سوختی که نقطه اشتعال  آن کمتر از 37.8 درجه سانتیگراد می باشد مانند بنزین خودرو
 • سوخت کلاس 2 : سوخت کلاس دو دارای نقطه اشتعال بالای 37.8 و کمتر از 60 درجه سانتیگراد است. مانند سوخت دیزل یا گازوئیل
 • سوخت کلاس 3 : نقطه اشتعال این کلاس بالای 60 درجه سانتیگراد است. مانند مازوت

پیشینه تجهیز خودرو سوخت رسان

تحویل بنزین در محل توسط جایگاه سوخت سیار در سال 2008 تاسیس شد. این ایده با هدف کاهش هزینه های عملیاتی ایجاد شد بدین صورت که، بجای آوردن تجهیزات در محل سوخت گیری، سوخت به محل تجهیزات آورده شود. همانطور که قبلا نیز اشاره شد سوخت رسانی سیار سبب کاهش هزینه شده است و به دلیل عدم وجود مخزن سوخت در محل ، امنیت بیشتری نیز وجود دارد.

مزایای تجهیز جایگاه سوخت سیار

مزایای تجهیز جایگاه سوخت سیار
مزایای ماشین سیار بنزین

1- سوخت گیری در هر مکان و هر زمان

سوخت رسانی سیار این امکان را می دهد که ناوگان یا تجهیزات را در هر مکان و هر زمان که نیاز است سوخت گیری کرد. این ویژگی سبب شده است که بتوان در زمین های ناهموار و فضای کم برای انتقال ایمن در شرایط غیرقابل دسترس نیز سوخت رسانی را انجام داد.

2- صرفه جویی در هزینه

خودرو سوخت رسان سیار با هدف کاهش هزینه های عملیاتی  طراحی شد و یکی از مهم ترین آن ها نداشتن مخزن سوخت در محل تجهیزات می باشد.

3- صرفه جویی در وقت

با باقی ماندن در محل، مشتریان وقت خود را در صف بندی های مخازن سوخت از دست نمی دهند یا نگرانی ای جهت خرابی تجهیزات جابجایی وجود نخواهد داشت.

4- ایمنی

نگه داری مخزن سوخت در محل خطرات جانبی بی شماری را در پی خواهد داشت از این رو جهت جلوگیری از این خطرات لازم است که مخازن سوخت با ایمنی بالا در محیط نصب شود. یکی از فواید سوخت رسانی سیار، این می باشد که به علت  عدم نصب مخازن در محل، اینگونه خطرات را در پی نخواهد داشت.

5- تسهیل / مدیریت تحویل سوخت

در موارد استفاده از سوخت انبوه، استفاده از جایگاه سوخت سیار ایده آل می باشد زیرا با این روش می توانند میزان مصرف سوخت کنترل کنند و تشخیص هرگونه سرقت رخ داده برای صاحبان مشاغل یا مدیران آسانتر خواهد بود. سرقت سوخت از یک مخزن سوخت فله بدون مراقبت یک خطر بالقوه می باشد. با سوخت رسانی سیار در محل، سوخت عمده ای وجود نخواهد داشت که نگران سرقت باشید.

اجزای خودرو سوخت رسان سیار

تمامی قطعات استفاده شده در یک خودرو سوخت رسان سیار ضد انفجار بوده و قابلیت کار در محدوده دمایی منفی 20 درجه تا 55 درجه سانتی گراد را دارد. اجزای آن متشکل از موارد زیر می باشد.

اجزای خودرو سوخت رسان سیار
اجزای ماشین سیار بنزین
 1. مخزن : مخازن استفاده شده در خودرو سوخت رسان سیار افقی، سطح مقطع مدور( دایره یا بیضی) ودوجداره می باشد. جدار داخلی آن فولاد ضدزنگ و جدار خارجی آن از جنس فولاد سخت است. فاصله بین دوجدار آن حداقل 7 سانتی متر بوده و این فاصله ها با عایق ضدحریق و گرمایی پر شده است. همچنین دارای کنترل تخلیه اضطراری می باشند.
 2. یک یا چند فیلتر سوخت
 3. سیستم روشنایی
 4. پمپ سوخت (مکانیکی یا برقی) : پمپ های استفاده شده در خودرو سوخت رسان سیار بصورت مستقل قادر به سوخت رسانی بوده و نیازی به کار کردن موتور خودرو برای انتقال سوخت نمی باشد.
 5. شیلنگ توزیع : شیلنگ های به کار برده شده در خودرو سوخت رسان سیار منطبق با تجهیزات سوختی بوده و فشار کاری توصیه شده روی هریک از قطعات شیلنگ علامت گذاری شده است.
 6. الکتروموتور : جهت جلوگیری از تماس نشتی از مخزن با موتور حفاظ هایی برای این مورد تعبیه شده است. در مواردی که الکتروموتور در فضای محصور قرار گرفته است گازهای ایجاد شده به بیرون منتقل شده است.
 7. اجزای اندازه گیری سوخت
 8. خودرو سوخت رسان : طول و عرض خودرو سوخت رسان سیار باید به گونه ای باشد که قابلیت تردد در جاده ها را داشته باشد.
 9. ژنراتور/ باتری تامین برق : خودروهایی که ژنراتور تامین برق آن ها در مجاورت موتور یا سیستم اگزوز نصب شده است از نوع معمولی و در مواردی که در جاهای دیگر نصب شده است ژنراتور از نوع ضدانفجار می باشد.
 10. سوئیچ
 11. اتصالات
 12. تابلو برق

مطابق استانداردهای ارائه شده برای تجهیزات خودرو سوخت رسان سیار، باید سیستم سوخت خودرو( باک) در محلی نصب شود که خطر آتش سوزی را به حداقل رسانده و همچنین اگزوز نیز فاقد هرگونه نشتی باشد و اگزوز باید فاصله کافی را از مواد قابل ا شتعال داشته باشد. و گازهای اگزوز در محلی تخلیه شوند که موجب خطر انفجار نشوند.

استانداردهای ساخت خودرو سوخت رسان سیار

 • NFPA77
 • NFPA385
 • NFPA30-A
 • NFPA30
 • EN1360
 • UL142
 • EN13094

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×

Powered by WhatsApp Chat

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟